چرا باید از آمدن مقام های غربی و خارجی به ایران استقبال کنیم

چرا باید از آمدن مقام های غربی و خارجی به ایران استقبال کنیم

چرا باید از آمدن مقام های غربی به ایران استقبال کنیم؟

آمدن هر هیئت سیاسی به تهران در روزهای پرتنشِ خاورمیانه، به مثابه باز شدن پنجره ای پر نور میان تهران و غرب است.

خدیجه غبیشاوی : عصر امروز (چهارشنبه) لوران فابیوس، وزیر خارجه نام اشنای فرانسه در راس هیئتی وارد تهران خواهد شد تا پس از فدریکا موگرینیِ اتحادیه اروپا و زیگمار گابریلِ آلمانی سومین مقام عالی رتبه غربی باشد که تنها چند روز پس از اعلام توافق هسته ای میان ایران و غرب به تهران سفر می کند.

سفری که از زمان اعلام قطعی تاریخ انجام آن، صدای انتقاداها و مخالفت های بسیاری را در تهران بلند کرد، جوسازی هایی که پیشتر درباره دیگر مقامات غربی نیز صورت گرفته بود اما نتوانست تاثیری در رفت و آمدهای دیپلماتیک به تهران داشته باشد.

با وجود صدای بلند منتقدان و مخالفان درباره حضور مقامات غربی در تهران در چند هفته اخیر اما، وزارت خارجه به عنوان میزبان اصلی این هیئت های دیپلماتیک نشان داد 22 ماه مذاکره بر سر پرونده هسته ای ایران با غرب نه تنها به گشوده شدن گره کور 12 ساله فعالیت های هسته ای ایران منجر شده است بلکه، برنامه ای طولانی مدت برای باز شدن درب های ایران به روی هیئت های سیاسی و گروه های اقتصادی جهان را پیش روی تهران گذاشته است؛ برنامه ای که بازگشت جمهوری اسلامی ایران به آغوش سرمایه گذاری های کلان بین المللی از یک سو و تبدیل شدن آن به یک تصمیم گیرنده و بازیگر فعال بین المللی از سوی دیگر را رقم خواهد زد.

بر همین اساس، هیئت های سیاسی و اقنصادی غربی در دو هفته اخیر با 2 هدف عازم تهران شدند؛ نخست تلاش برای پیشی گرفتن از رقبای خود در زمینه سرمایه گذاری در بخش های مختلف ایران و بالا بردن سطح روابط تجاری خود با تهران و دیگری برداشتن گام هایی در جهت اجرای درست و دقیق توافق هسته ای ایران و گروه 1+5.

در همین رابطه ، فدریکا موگرینی، مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا که روز گذشته به تهران سفر کرده بود در گفت وگو با حسن روحانی، رئیس جمهوری کشورمان، گفت: با اشاره به اینکه در این سفر تلاش کردیم تا گفتگوها در جهت همکاری سطح بالای اتحادیه اروپا و ایران در عرصه‌های سرمایه‌گذاری، همکاری‌های اقتصادی و تجاری، ‌همکاری‌ در رابطه با محیط زیست و مسایل منطقه‌ای پایه‌گذاری شود. وی در ادامه تاکید کرد: قطعاً در هفته‌های پیش‌رو شاهد تردد تعداد زیادی از نمایندگان اروپایی به تهران خواهید بود که نشان می‌دهد ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فراوانی برای گسترش روابط با ایران وجود دارد.

چرا باید از آمدن هیئت های سیاسی غربی به تهران استقبال کنیم؟

فابیوس به عنوان وزیر خارجه فرانسه، فدریکا موگرینی مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزیر و رئیس جمهور اتریش، وزیر خارجه ایتالیا و …همگی مقامات بلندپایه کشورهای اروپایی هستند که آمدن هریک از آنها به تهران می تواند همانند گشوده شدن یک راه و پنجره جدید میان تهران و بازارهای جهانی باشد و اعترافی دال بر اهمیت و قدرت حضور ایران در منطقه و جهان به عنوان یکی از کشورهای باثبات در قلب خاورمیانه.

اینکه امروز تهران به مقصدِ شلوغ رفت و آمدهای دیپلماتیک در منطقه تبدیل شده است چیزی نیست جز نتیجه تلاش تیم مذاکره کننده طی 22 ماه نشستن بر سر میز مذاکرات هسته ای؛ مذاکراتی با هدف باز کردن گره کور پرونده هسته ای ایران، لغو تحریم های ظالمانه و سرازیر شدن هیئت های غربی و گروه های اقتصادی و تجاری به ایران برای سرمایه گذاری های اقتصادی و سیاسی.

در شرایطی که اسرائیل در راس برخی کشورهای عربی منطقه به همراه تندورها غربی به شدت از توافق هسته ای عصبانی هستند و در شرایطی که بسیاری از کشورهای خاورماینه، آفریقا و حتی اروپا با پدیده شوم تروریسم دست و پنجه نرم می کنند تهران می تواند همانند یک قدرت پررنگ سیاسی و بازیگر کلیدی منطقه ای نقش ایفا کند و به جایگاه واقعی خود دست پیدا کند.

همچنین می توانید ببنید:

همچنین ببینید

%d8%b1%d9%86%da%af-%d8%b3%d8%a7%d9%84-2017-1

رنگ سال 2017 یاسی و بنفش

رنگ سال 2017 یاسی و بنفش رنگ یاسی و بنفش رنگ سال 2017 اعلام شد ...

به پرشین نایس امتیاز بدهید

با تشکر از حمایت شما