اخبار لحظه به لحظه توافق هسته ای ایران و کار گروه 1+5 در مذاکرات وین

اخبار لحظه به لحظه توافق هسته ای ایران و کار گروه 1+5 در مذاکرات وین

گزارش کامل مجله اینترنتی پرشین نایس از مذاکرات هسته‌ای وین

این خبر به روز رسانی می شود

آخرین خبرها پس از توافق هسته ای

منابع دیپلماتیک اعلام کردن که ایالات متحده پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در شورای امنیت سازمان ملل توزیع کرد که توافق هسته‌ای با ایران و پایان بخشیدن به تحریم‌های مدنظر را تأیید خواهد کرد اما شامل حفط تحریم‌های تسلیحاتی است.

 

مجله اینترنتی پرشین نایس:

 

18:11 وزیر امورخارجه آمریکا در مصاحبه امروز خود گفت که درباره ۴ آمریکایی که هم اکنون در زندان های ایران هستند در تمامی جلسات مذاکرات هسته ای وین طرح مسأله کرده است.

17:54 رئیس جمهوری ترکیه از جمع بندی نهایی وین با عنوان پیشرفتی مثبت در تحولات منطقه یاد کرد.

17:48 وزیر مشاور در امور خارجه امارات در یادداشتی در یک روزنامه انگلیسی بازهم ایران را به برافروختن آتش اختلافات مذهبی در منطقه متهم کرد

17:30 حزب اراده ملت ایران (حاما) در خصوص توافق هسته‌ای بیانیه‌ای صادر کرد.

14:35: جان کری: تحریم ها علیه ژنرال سلیمانی لغو نمی شود؛ آن سلیمانی که در فهرست لغو تحریم ها قرار دارد، فرد دیگری است.

13:09: تمدید 5 ساله تحریم تسلیحاتی ایران تاثیری در برنامه روسیه برای فروش سامانه ضد هوایی اس 300 به ایران نخواهد داشت.

11:46: رهبر حزب دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا ضمن تبریک به رهبران و تیم مذاکرات ایران و5+1 و حمایت شدید و همه جانبه از توافق هسته ای بدست آمده در وین خواستار برخورد فراجناحی و عقلایی نمایندگان در این موضوع شد و گفت؛ ما به شدت از آن حمایت خواهیم کرد.

11:33: اعضای شورای امنیت صبح دوشنبه قطعنامه ای را به تصویب خواهند رساند که توافق هسته ای به دست آمده در وین را به رسمیت خواهد شناخت.

11:25: معاون سابق ریاست جمهوری آمریکا در مصاحبه با فاکس نیوز تاکید کرد اسرائیل باید تاوان سنگینی برای توافق اوباما با ایران بپردازد.

10:43: مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر اینکه توافق هسته‌ای یک پیروزی جهانی محسوب می‌شود گفت: اروپا یکی از ذینفع‌های بزرگ توافق هسته‌ای میان ایران و 1+5 است.

09:50: وندی شرمن: بازگشت فوری تحریم‌ها 15 ساله خواهد بود/نمی‌توانستیم شورای امنیت را به خاطر کنگره معطل کنیم.

09:24: رییس جمهور در تماس تلفنی دیوید کامرون نخست وزیر انگلستان با وی، از دستیابی به نتیجه برد-برد در مذاکرات هسته​ای ابراز خشنودی کرد.

در این مکالمه تلفنی طرفین آخرین وضعیت بازگشایی سفارتخانه های دو کشور را نیز مورد بررسی قرار داده و ابراز امیدواری نمودند تا وزارت خارجه های دو کشور بتوانند اقدامات خود را در این زمینه به انجام برسانند.

08:59: یک سناتور آمریکایی گفت در صورتی که کنگره این کشور سند «وین» که بین ایران و کشورهای ۱+۵ جمع‌بندی شد را رد کند، لطمه‌ای جدی به اعتبار ریاست‌ جمهوری آمریکا وارد می‌کند.


25 تیر

22:55 رهبر اقلیت دموکرات‌های سنای آمریکا در سخنانی حمایتش از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد.

22:39 فرش عظیم‌زاده به اعضای تیم هسته‌ای ایران فرش و قالیچه‌های ابریشمی اهدا می‌کند.

22:33 وزیر امور خارجه روسیه امروز در سخنانی اظهار داشت که توافق هسته‌ایب صورت گکرفته با ایران موجب کاهش تنش‌های منطقه‌ای می‌شود.

22:04 مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر اینکه توافق هسته‌ای یک پیروزی جهانی محسوب می‌شود گفت: اروپا یکی از ذینفع‌های بزرگ توافق هسته‌ای میان ایران و 1+5 است.

21:44 نخست‌وزیر انگلیس در تماس تلفنی با رئیس جمهوری کشورمان بر نقش سازنده ایران در مذاکرات‌ هسته‌ای تاکید کرد.

21:43 وزیر امور خارجه آمریکا 12 مرداد ماه برای اطلاع‌رسانی در خصوص جوانب توافق هسته‌ای ایران و 1+5 به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس سفر می‌کند.

20:54 نخست‌وزیر انگلیس در تماس تلفنی با رئیس جمهوری کشورمان بر نقش سازنده ایران در مذاکرات‌ هسته‌ای تاکید کرد.

19:12 پایگاه «آتلانتیک» در گزارشی نوشت که چون «توافق هسته‌ای ایران اذعان و به رسمیت شناختن محدودیت قدرت آمریکا است» مخالفان جمهوریخواه دولت اوباما به شدت از آن انتقاد می‌کنند.

19:05 مقاله‌نویس نیویورک‌تایمز می‌گوید که توافق با ایران، شاخص‌ترین دستاورد دیپلماتیک آمریکا پس از پایان دادن به جنگ بوسنی بوده و بهتر است به جای جنگیدن با یکی از باسوادترین جوامع خاورمیانه، با آنها گفت‌وگو کرد.

18:18 مشاور امنیت ملی آمریکا در حالی‌که مقامات ایران همواره بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای کشورمان تاکید می‌کنند، گفت که توافق هسته‌ای به گونه‌ای قابل راستی‌آزمایی به ما درباره پایبندی تهران به تعهداتش اطمینان می‌دهد.

17:36 وزیر امور خارجه قزاقستان توافق میان ایران و 1+5 را به وزیر امور خارجه کشورمان تبریک گفت.

17:32  توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در رسانه‌های اسلونی بازتاب گسترده‌ای داشت.

16:40 حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان و صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه دولت وحدت ملی توافق هسته ای ایران و ۱+۵ را به دولت و ملت ایران تبریک گفتند.

15:34 وزیر امور خارجه آلمان گفت: پس از بیش از 12 سال مذاکره بدون خستگی در بغداد، برلین، بروکسل، استانبول، مسقط، مسکو،‌ نیویورک، ‌آلماتی،‌ ژنو، لوزان و وین سرانجام به یک توافق تاریخی دست یافتیم.

15:29 وزیر کشور در صفحه اینستاگرام خود نوشت: امروز دنیا آموخت که در کنار ظرافت منطق و استدلال ایرانی-اسلامی پروژه ایران هراسی سرنوشتی پوچ ونا فرجام دارد.

15:19 نامزد دموکرات انتخابات و وزیر خارجه سابق آمریکا در جمع هم حزبی های خود در کنگره گفت که اگر رییس جمهور شود «توافق هسته ای با ایران» را حفظ خواهد کرد.

15:14 یک عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی پیش‌بینی کرد که با بهتر شدن فضا پس از توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای 5+1 قانون داماتو به عنوان مانعی برای سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز ایران مورد استناد قرار نگیرد.

15:17 لابی حامی رژیم صهیونیستی در کنگره موسوم به آیپک از کنگره آمریکا درخواست کرد تا توافق هسته ای با ایران را تأیید نکنند و مانع اجرایی شدن این توافق شوند.

15:00: رویترز: ۷ قطعنامه ضد ایرانی شورای امنیت پس از گزارش آژانس لغو می‌شود.

14:46: بن رودز، مشاور اوباما در گفتگویی با شبکه سی‌ان‌ان اعلام کرد که این کشور هرگز به دنبال بازرسی در هر زمان و هر مکان از تاسیسات هسته‌ای ایران نبوده است.

14:14: دبیرشورای عالی امنیت ملی، گفت: پرونده هسته‌ای به عنوان مهمترین پرونده مرتبط با امنیت ملی کشور از ابتدا تاکنون در دستور کار شورای عالی امنیت ملی قرار داشته است و طبیعتاً توجه به ضرورت‌های معطوف به تحقق مجموعه نتایج مورد انتظار، همچنان در دستور کار این نهاد قرار خواهد داشت.

14:05: رئیس جمهور آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با همتای روس خود از نقش این کشور در موفقیت مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 تشکر کرد.

13:56: با رسانه‌ای شدن یک خبر، باز هم کاربران ایرانی طاقت نیاوردند و شروع به گذاشتن پست در صفحات شخصیت‌های مشهور کردند. این بار نوبت به باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا رسید.

در صفحه اینستاگرام منتسب به اوباما در زیر آخرین پست آن که هیچ ربطی به بحث هسته‌ای ندارد کامنت‌هایی با مضامین مختلف گذاشته شده است. گروهی با طنز و شوخی به بیان لطیفه‌های سیاسی پرداخته‌اند و عده‌ای دیگر بر حفظ تعهد و پایبندی به آن اصرار دارند؛ گروهی دیگر هم تبریک گفتند.

اما در نهایت عده‌ای دیگر که معمولاً ایرانیان خارج از کشور هستند، پیام‌های نه چندان محترمانه برای وی گذاشته‌اند که سعی بر تحریک بقیه کاربران دارند. این عمل از سوی مخاطبان این صفحه مورد اعتراض قرار گرفته است.

آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای

 

13:47: بررسی های صورت گرفته گویای آن است که در روز 23 تیرماه همزمان با پایان یافتن مذاکرات هسته ای، در توئیتر حدود 30 هزار توییت مرتبط با توافق منتشر شده است.

12:11: سناتور تد کروز با انتقاد از توافق هسته ای دولت اوباما با ایران گفت این توافق احتمالا رئیس جمهور بعدی را مجبور به اقدام نظامی علیه برنامه هسته ای ایران خواهد کرد.

12:10: سایت دبکا فایل از منابع نزدیک به سرویس های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در مطلبی توافق هسته ای اخیر بین ایران و قدرت های جهانی را موجب به حاشیه رانده شدن این رژیم در واشنگتن دانست.

10:34: لاوروف: از سخنان احساسی در مورد توافق هسته ای خودداری شود / امکان کمک به برنامه موشکی ایران از خارج وجود ندارد.

09:25: مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: زمانی که روحانی به ریاست جمهوری ایران انتخاب و تیم جدید برای مذاکرات هسته ای انتصاب شد، این احساس به وجود آمد گروه جدیدی که با آنها دیدار داشتیم مشتاق به رسیدن به توافق هستند؛ آنها می خواستند به توافق برسند و این اراده در آنها وجود داشت.

09:23: اوباما خطاب به خبرنگاران : از پاسخ دادن به پرسش های ایران لذت می برم.

09:12: موسویان به سی سی تی وی: این توافقی «خوب» و برد-برد برای هر دو طرف بود.

09:08: روزنامه «الاخبار» چاپ بیروت در صفحه نخستش از تیتری فارسی برای بیان توافق ایران و 1+5 استفاده کرده است.

آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای

09:01: خبرگزاری فرانسه در گزارشی از دبی به قلم محمد حسنی نوشت شیخ نشینان خلیج فارس که روابط بعضا مناقشه آمیزی با ایران دارند ،‌با احتیاط توام با بدگمانی از توافق هسته ای ایران که سه شنبه در وین منعقد شد استقبال کردند.

08:44: لینده، زیمنس، مرسدس دایملر، باسف، فولکس واگن، جی آی زد (GIZ) و دهها شرکت آلمانی، اوایل هفته آینده و بعد از توافق ایران و ١+٥ بعنوان نخستین هیئت بلند پایه اروپایی وارد تهران می شوند.

08:34: منابع دیپلماتیک اعلام کردن که ایالات متحده پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در شورای امنیت سازمان ملل توزیع کرد که توافق هسته‌ای با ایران و پایان بخشیدن به تحریم‌های مدنظر را تأیید خواهد کرد اما شامل حفط تحریم‌های تسلیحاتی است.


24 تیر

23:34 مایکل اورن گفت به دنبال توافق هسته ای میان کشورهای ۱+۵ و ایران، کمک های این کشور به گروه های مقاومت در غزه و لبنان تشدید می شود.

23:00 نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور لبنان در تماس تلفنی با معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه توافق هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 را تبریک گفت.

22:47 رییس جمهوری، پیام مذاکرات هسته ای را حل و فصل مسائل پیچیده جهانی از طریق مذاکره و تفاهم دانست و تاکید کرد: بی تردید توافق هسته ای ایران با قدرتهای جهانی، توافقی برد-برد برای همه طرفهای مذاکره کننده بود.

22:37 رئیس جمهوری آمریکا طی کنفرانسی مطبوعاتی به سوالات خبرنگاران در مورد پایان مذاکرات هسته ای که جمع بندی آن روز گذشته در وین از سوی ایران و ۱+۵ اعلام شد، پاسخ داد.

22:05 رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید که پس از توافق اخیر میان ایران و 1+5، هنوز هم تفاوت‌های عمیقی میان کشورش و جمهوری اسلامی باقی است.

22:01 شهردار تهران در صفحه شخصی اینستاگرام خود ضمن تقدیر از تیم مذاکره کننده ایران به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه “خسته نباشید” گفت.

21:59 حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی گفت: ورزشکاران! در میدان‌های مسابقه تلاش می‌کنید و افتخارات‌تان این است که با جام برمی‌گردید و تیم مذاکره کننده ما هم در مسابقه سیاسی “برجام” را برای ما آورد.

21:54 دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: قطعاً مهارت مذاکره کنندگان برای فرجام رسیدن مذاکرات موثر بوده است اما اگر نقش رهبری نبود میز وین تشکیل نمی شد.

21:47 یکی از مراجع عظام تقلید گفت:‌ تدبیر هوشمندانه و حمایت قاطع رهبر معظم انقلاب، مسیر را برای سربلندی نظام و مردم هموار کرد.

21:12 نخست وزیر عراق توافق هسته ای ایران با پنج به علاوه یک را نشانه اراده مشترک برای حل بحران های منطقه به ویژه مبارزه با داعش دانست.

20:41 وزیر امور خارجه انگلستان گفت که رژیم صهیونیستی هرگونه توافق با ایران را رد کرده و تنها درخواست توقف کامل فعالیت های هسته ای این کشور را مطرح کرده است.

20:00  مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار وزارت امور خارجه گفت: توافق هسته‌ای برگی زرین در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است.

19:21 سناتور جان مک‌کین، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا روز چهارشنبه احتمال رد نتایج جمع‌بندی هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ توسط کنگره آمریکا را بعید دانست.

18:43 مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت :‌توافق حاصل شده میان ایران و گروه 1+5 یک فرصت تاریخی برای تغییر روابط میان تهران و غرب ایجاد کرده است.

18:16 نبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب توافق هسته ای ایران با پنج به علاوه یک را الگویی برای حل اختلافات از طریق گفتگو و راه های مسالمت آمیز دانست.

18:00 رئیس جمهور آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با شیخ ابوظبی وی را در جریان جزئیات توافق هسته‌ای قرار داد.

17:49: آیت‌ الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه با اشاره به این مطلب که متأسفانه شاهد آن هستیم که هنوز قلم مذاکرات خشک نشده برخی تفاسیر دیگری مطرح می‌کنند، گفت: این افراد دم از رفع تحریم‌های تدریجی می‌زنند.

17:48: اوباما در گفتگوی اختصاصی با نیویورک تایمز: در مورد نقش ایران در یمن و حمایت از حوثی ها اغراق شده است/ تندروها دوست دارند شرایط موجود ادامه پیدا کند و ایران همچنان منزوی بماند/ ایران قدرت منطقه خواهد بود.

17:47: سخنگوی دولت انگلیس می‌گوید در آینده نزدیک توافق هسته‌ای ایران و غرب اجرا می‌شود و ما بار دیگر سفارت خود را در تهران باز می‌کنیم.

17:38: کاخ سفید تصویری از باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا منتشر کرده که او را هنگام دریافت خبر توافق هسته‌ای نشان می‌دهد.

در تصویری دیگر، او پس از دریافت خبر در حال صحبت با مشاوران امنیتی‌اش است.

آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای

17:19: طعنه رسایی و کوچک‌ زاده به توافق

 

آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای

17:14: ماجرای درگیری لفظی ظریف با «موگرینی»

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفتگو با بی.بی.سی ورلد به تشریح مشاجره لفظی خود با وزیر کشورمان در شب‌های پایانی مذاکرات وین پرداخت.

موگرینی درباره مشاجره‌اش با محمدجواد ظریف گفت: این یکی از نکاتی بود که نمی دانم چطور به بیرون درز کرد؛ من قبلاً هم توضیحاتی در این باره داده‌ام اما در این مذاکرات همه دنبال حفظ منافع کشورهای خود بودند؛ شاید فرهنگ ما ایتالیایی ها با ایرانی ها نزدیک باشد اما آنجا نژادهای مختلف با فرهنگ‌های مختلف داشتیم.

موگرینی افزود: ما بارها در این مذاکرات صدای مان را بالا بردیم اما این به خاطر جدی بودن فضای مذاکرات بود و اینکه همه می خواستیم کار خیلی جدی به سرانجام برسد؛ با این همه، ما با هم بر اساس احترام متقابل سخن می گفتیم و در فضایی جدی بحث‌ها را پیش بردیم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: همه طرف‌های مذاکره جدی بودند اما طرف ایرانی از همه سخت‌کوش تر بود؛ آنها مدام کار می کردند و این قابل ستایش بود و از آنها برای این تلاش تشکر و تقدیر می‌کنم و این تفاهم یک توافق برد – برد برای دو طرف است و بازنده ندارد.

17:11: وزیر راه و شهرسازی با تشریح نقش توافق هسته ای و لغو تحریم ها در حوزه حمل و نقل دریایی، هوایی و ریلی، اظهار امیدواری کرد که بتوان هواپیماهای دست اول را برای ایران تامین کرد.

16:47: محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه و اعضاء تیم مذاکره کننده از حمایت ها و پشتیبانی مستمر مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری از تیم مذاکره کننده هسته ای تشکر کرد و مراتب قدرشناسی خود و تیم مذاکره کننده را اعلام داشت.

16:16: اوباما وزیردفاع آمریکا را به خاورمیانه می فرستد تا به هم پیمانان آمریکا درباره توافق هسته ای با ایران اطمینان دهد.

16:13: یک روزنامه انگلیسی در رابطه با اظهارات ضد توافق از سوی جمهوری‌خواهان نوشت تنها چیزی که برای جمهوری خواهان اهمیت دارد داشتن دشمنی در منطقه برای بمباران است.

16:10: رئیس کل بانک مرکزی در خصوص رقم پول‌های بلوکه‌شده ایران، گفت: ۲۳ میلیارد دلار از اموال بانک مرکزی و ۶ میلیارد دلار درآمد نفت در کشورهای ژاپن، کره، امارات عربی متحده و هند موجود است.

16:07: نامه شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور خطاب به ظریف از آدیس آبابا: خسته نباشی جواد جان/ اینجا اخم هیئت اسرائیلی درهم است.

16:03:  منابع خبری در توئیتر از تمدید تعلیق تحریم های ایران توسط اتحادیه اروپایی به مدت شش ماه دیگر خبر دادند.

15:58: وزیر امور خارجه و اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان بامداد روز چهارشنبه وارد تهران شدند. همسر ظریف از جمله افرادی بود که به استقبال تیم مذاکره کننده در فرودگاه رفته بود.

نفر وسط همسر دکتر ظریف
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای

15:56: باراک اوباما رئیس جمهور امریکا روز چهارشنبه (امروز ) درخصوص جمع بندی مذاکرات هسته ای با ایران و نتایج آن ،کنفرانس خبری برگزار می کند.

15:04: عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان، در پاسخ به ادعای برخی مقامات آمریکا مبنی بر تدریجی بودن لغو تحریم ها گفت: بالاخره متن توافق منتشر می‌شود و ماه زیر ابر نمی‌ماند.

14:59: یک دیپلمات فرانسوی در واکنش به جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای ایران مدعی شد که تحریم‌ها به تدریج از ابتدای سال 2016 به بعد لغو خواهند شد.

14:53: در حالی که همگان انتظار چینش دستورهای خرید سنگین در بازار امروز را داشتند، شاخص بورس با افت ۶۰۵ واحدی تا کانال ۶۸ هزار و ۸۲۷ واحد نزول کرد.

14:52: خبرنگار نیویورکر اعلام کرد: کنگره آمریکا نمی تواند مانع نهایی شدن توافق هسته ای شود.

14:48: علی مطهری درباره توافق هسته ای گفت: توافق هسته‌ای فصل جدیدی را در عرصه‌ی روابط خارجی و بهبود فضای اقتصادی ایجاد می‌کند و این توافق در حل و فصل بسیاری از مسائل منطقه‌ای تاثیرگذار خواهد بود.

14:46:  رییس جمهور مذاکرات هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی را در تاریخ دیپلماسی دنیا اقدامی بی سابقه و کم‌نظیر دانست و اظهار داشت: توافقی که انجام شد در تاریخ ماندگار شد و فرزندان آینده این مرز و بوم به متن این توافق افتخار خواهند کرد.

14:48: وزیر نفت تاکید کرد: ما بلافاصله بعد از رفع تحریم‌ها ۵۰۰ هزار بشکه به صادرات نفت خود اضافه می‌کنیم و بعد از ۵-۶ ماه به یک‌میلیون بشکه نفت خام خواهیم رسید.

14:26: معاون صدراعظم آلمان که وزیر اقتصاد این کشور نیز محسوب می شود هفته آینده به ایران سفر می کند.

14:18: «لوران فابیوس» امروز چهارشنبه خبر داد که به دنبال توافق هسته‌ای، دعوت رسمی «محمدجواد ظریف» همتای ایرانی‌ خود را پذیرفته و به زودی به تهران خواهد رفت.

14:10: جان کري: ایران می توانست بگوید برید گم شوید.ما کار خود را انجام می دهیم اما از معاهدات تبعیت کردند/ توافق را نخوانده، انتقاد می کنند.

13:21: مدیران و شرکت های گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از لیست تحریم ها خارج شدند.

13:20: بانکهای ایران در پی توافق هسته‌ای که به تحریم های اقتصادی این کشور پایان خواهد داد، اجازه خواهند یافت به سوئیفت بازگردند.

13:16: روزنامه بریتانیایی گاردین، سرمقاله‌ی خود را که با موضوع توافق هسته‌ای ایران منتشر شده است، به فارسی ترجمه کرد.

آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای

13:12: سید سیاست خارجی ایران

پرونده هسته ای در حالی بعد از 12 سال به توافق بزرگ در ژنو رسید که دیپلمات های کشورمان دو سال پر تلاش را پشت سر گذاشتند. هر چند محمد جواد ظریف به عنوان وزیر خارچه و سرپرست تیم ایرانی، نقش نخست را در این مذاکرات داشت ولی نباید از تلاش های دیپلمات های حاضر در این تیم غفلت کرد چرا که بخش عمده ای از کار بر دوش آنان بود.

در این میان سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان بخش عمده ای از امور مذاکرات را عهده دار بود؛ در نشست های معاونان شرکت می کرد، در لابی ها حضور فعالی داشت، با رسانه ها در تعامل دائمی بود، به ظریف مشورت می داد و در تنظیم نسخه نهایی توافق نیز نقش آفرین بود و نکته اخلاقی این که هیچگاه هیچ ادعایی درباره خود نداشت. انصاف حکم می کند که تلاش های او را نیز از یاد نبریم. خدا قوت “سید سیاست خارجی”!

آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای

12:52: آلمان: نتانیاهو بجای این لفاظی های کلفت و خشن تنها نظاره گر اجرای توافقنامه باشد/ آمریکا: هيچ کس به نتانياهو اهميت نمي دهد/ اظهارات شگفت انگیز باراک: اسراييل مي تواند با ايران هسته اي کنار بيايد.

12:51: آیت الله وحید خراسانی: دعا برای موفقیت دولت را فراموش نمی کنم/مذاکرات هسته ای اقدامی بزرگ و ارزشمند.

12:01: رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: لغو تحریم ها اولویت اول ما بود و در سفرم به وین چگونگی انجام این بحث را به اتمام رساندیم.

11:52: تصاویری از حضور ظریف و تیم مذاکرات در حرم رضوی

آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای

11:45: عربستان سعودی در نخستین واکنش رسمی به تفاهم ایران و 1+5 در مذاکرات هسته‌ای وین، از لغو نشدن تحریم‌های تسلیحاتی و ادامه آن برای مدت 5 سال استقبال کرد.

11:17: عربستان: امیدواریم بهترین روابط را با ایران را برقرار کنیم/ امارات: از توافق استقبال می کنیم، ایران از دخالت دست بردارد!/ پيام تبريک پادشاه بحرین و امیر کویت

10:29:  بلومبرگ در گزارشی نوشت: در پی توافق هسته‌ای تاریخی ایران با قدرت‌های جهان، سرمایه‌گذاران شروع به ارزیابی شرکت‌هایی کرده اند که پس از پایان تحریم‌ها بزرگترین سود را از گشایش بازار ایران خواهند برد.

10:21: علی‌اکبر صالحی با اشاره به نتایج به دست آمده در مذاکرات وین، گفت: از این به بعد نشاط هسته‌ای نه تنها در کشور کمتر نخواهد شد بلکه بیشتر نیز می‌شود.

10:18: محمدجواد ظریف اعلام کرد: هفته آینده شورای امنیت برنامه غنی‌سازی ایران را به رسمیت خواهد شناخت.

09:50: جان بوئنر رییس جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا توافق هسته‌ای با ایران را محکوم کرد.

09:49: رییس مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک توافق هسته ای ایران با 1+5 گفت: امیدواریم این توافق منشا خیر و برکت برای مردم ما بویژه برای حل برخی پیچیدگی های کشور باشد.

09:44: روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا نوشت:  یک مقام سعودی که نخواسته نامش فاش شود در گفت وگو با خبرگزاری رسمی عربستان اعلام کرد: دولت سعودی همواره از رسیدن به توافقی که مانع دست یابی ایران به سلاح هسته ای شود و دارای اقدامات راستی آزمایی دقیق باشد و همچنین مکانیزم بازگشت به عقب داشته و تحریم ها را در صورت نقض تعهدات ایران بازگرداند ، حمایت کرده است.

09:41: در حالی که نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا از توافق هسته ای با ایران استقبال کردند ، نامزدهای جمهوریخواه به شدید ترین وجه با حمله به این توافق، آن را شکستی برای سیاست خارجی آمریکا توصیف کردند.

09:20: وزیر امور خارجه و اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان بامداد روز چهارشنبه برای زیارت بارگاه منور علی ابن موسی الرضا (ع) با استقبال خودجوش جمعی از مردم ، وارد مشهد شد.

09:16: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از توافق هسته‌ای به عنوان پیروزی بزرگ جمهوری اسلامی ایران در مصاف 10 ساله با قدرت‌های بزرگ نام برد.

علی جنتی در صفحه شخصی‌اش در فیس بوک نوشت:«دوستان سلام، توافق هسته‌ای و پیروزی بزرگ جمهوری اسلامی ایران در مصاف 10 ساله با قدرت‌های بزرگ جهانی را به رهبر معظم انقلاب اسلامی ، رییس جمهور محترم و عموم ملت سرافراز ایران تبریک می‌گویم . شاد و سربلند باشید.»

09:13: عراقچی: تا اجرای توافق جامع، ماهانه ۷۰۰ میلیون دلار از درآمدهای بلوکه شده آزاد می‌شود.

08:47: نخست وزیر انگلیس در بیانیه خود خاطرنشان کرد: جامعه بین‌المللی پس از دیپلماسی مداوم و تحریم‌های سخت، یک توافق تاریخی با ایران را حاصل کرد. می خواهم به همه کسانی که بدون خستگی در چند ماه گذشته تلاش کرده‌اند تا این توافق را حاصل کنند ادای احترام کنم. چنین توافقی مستلزم رهبری، جسارت و قاطعیت در هر دو سوی مذاکرات بود.

08:44: پیش‌ بینی کری از آینده روابط ایران و آمریکا: «برای پیشگویی در خصوص اینکه آیا فرصت‌های بیشتری برای کار با ایران در فضای غیرهسته‌ای وجود دارد یا خیر، هنوز خیلی زود است.»

08:38: اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به طور جداگانه با دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلیس، فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا در مورد توافق حاصل شده بر سر برنامه هسته‌ای ایران در وین گفتگو و رایزنی کرد.

08:29: پس از مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 که امروز در وین به پایان رسد، خبرگزاری فارس، متن برنامه جامع اقدام مشترک بین ایران و 1+5 (برجام) را به زبان انگلیسی منتشر کرد که در بخشی از این متن به افراد و شرکتهایی اشاره شده که با اجرای توافقنامه از لیست تحریم ها بیرون خواهند آمد.

در این میان اسامی افراد و شرکتهای وابسته به نیروهای مسلح نیز وجود دارد که برخی از آنها به شرح زیر است:

بنیاد تعاون سپاه

دریادار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه

سردار سید مهدی فرحی رییس سابق سازمان هوافضای وزارت دفاع و معاون فعلی آماد و امور تحقیقاتی و صنعتی وزارت دفاع

پرویز فتاح رئیس سابق بنیاد تعاون سپاه و رئیس فعلی کمیته امداد امام خمینی(ره)

سردار علی حسن‌تاش

نیروی هوافضای سپاه پاسداران

نیروی قدس سپاه پاسداران

صنایع موشکی الغدیر

صنایع اپتیک اصفهان

ابراهیم محمودزاده، مدیرعامل سابق صاایران

بانک انصار

سردار جواد  درویشوند

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

مصطفی محمدنجار وزیر اسبق دفاع

سردار محمدرضا نقدی رئییس سازمان بسیج مستضعفین

علی اشرف نوری مسئول سابق اداره سیاسی سپاه

سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه

صنایع شیمیایی پارچین

سردار رستم قاسمی فرمانده سابق قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص)

حجت‌الاسلام علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه

سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه

گروه صنایع شهید احمد کاظمی

ابوالقاسم مظفری شمس فرمانده سابق قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص)

سردار علی شمشیری جانشین سابق وزارت دفاع

صنایع الکترونیک شیراز

قرارگاه سازندگی قائم(عج)

قرب کربلا

قرب نوح

سردار محمد حجازی معاون سابق ستاد کل نیروهای مسلح

مهرداد اخلاقی مدیرعامل سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص)

دانشگاه مالک اشتر

محمد مهدی نژاد نوری رئیس سابق دانشگاه مالک اشتر

باطری سازی نیرو

صنایع هوایی قدس

سردار مرتضی رضایی قائم مقام اسبق سپاه

سردار مرتضی صفاری فرمانده سابق نیروی دریایی سپاه

سردار رحیم صفوی فرمانده سابق کل سپاه و مشاور و دستیار ارشد نظامی رهبر معظم انقلاب

صنایع شهید باقری

صنایع شهید همت

صنایع شهید خزاری

صنایع شهید ستاری

صنایع صیاد شیرازی

صنایع یامهدی

یاس ایر

سردار محمدرضا زاهدی فرمانده اسبق نیروی زمینی سپاه

سردار محمد باقر ذوالقدر قائم مقام اسبق سپاه و معاون فعلی قوه قضائیه

08:17: محمدجواد ظریف وزیرخارجه به همراه تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان دقایقی قبل وارد تهران شدند.

ظریف و تیم مذاکره کننده هسته‌ای در هنگام ورود به پاویون جمهوری فرودگاه مهرآباد مورد استقبال تعدای از مسئولان از جمله بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، هاشمی استاندار تهران، حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس‌جمهور، تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله منصور حقیقت‌پور نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و احمد دستغیب عضو کمیسیون امنیت ملی و تعدای از مقامات دستگاه دیپلماسی قرار گرفتند.

08:16: قدردانی و تشکر رهبر معظم انقلاب اسلامی از زحمات و مجاهدات صادقانه و مجدانه تیم هسته‌ای / روحانی: این توافق زمینه ساز پایان فشارها و رفع اتهامات ناروای دشمنان علیه جمهوری اسلامی و حرکتی جدید در مسیر پیشرفت کشور است.

08:11: عکس: تیتر نخست کیهان پس از توافق بزرگ

آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای

08:02: گروه های زیادی از  مردم تهران در میدان ونک با پرچم ایران و بادکنک های رنگارنگ شادمانی خود را از بدست آمدن جمع بندی مذاکرات هسته ای ابراز داشتند.

تجمع کنندگان همزمان با شادمانی و کف و سوت شعار روحانی مچکریم و خواندن سرود یار دبستانی من، شادمانی خود را با تیم مذاکره کننده هسته ای تقسیم کردند.

آخرین خبرها پس از توافق هسته ای
آخرین خبرها پس از توافق هسته ای

صدای بوق خودروها، تجمع در پیاده روها و فریاد  ظریف مچکریم در خیابان های اطراف طنین انداز بود.

حضور جوانان و نوجوانان با پرچم سه رنگ ایران در حاشیه خیابان های این محله به چشم می خورد.

مردم همچنین با سوت و کف و شادی ، دستاوردهای هسته ای را برای کشور ارزشمند می دانند.

همچنین می توانید ببنید:

همچنین ببینید

%d9%81%d8%b1%d8%a7%d9%87%d8%a7%d9%86%db%8c-e1477043712268

سلفی گلشیفته فراهانی در آغوش محسن نامجو نویسنده خائن ایرانی

سلفی گلشیفته فراهانی در آغوش محسن نامجو نویسنده خائن ایرانی گلشیفته فراهانی در آغوش محسن ...

به پرشین نایس امتیاز بدهید

با تشکر از حمایت شما