97 درصد پناهندگان در مناطق شهری اسکان دارند/اختصاص 10 میلیارد دلار برای بازگشت مهاجرین

97 درصد پناهندگان در مناطق شهری اسکان دارند/اختصاص 10 میلیارد دلار برای بازگشت مهاجرین

97 درصد پناهندگان در مناطق شهری اسکان دارند/اختصاص 10 میلیارد دلار برای بازگشت مهاجرین
97 درصد پناهندگان در مناطق شهری اسکان دارند/اختصاص 10 میلیارد دلار برای بازگشت مهاجرین

 

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «احمد محمدی‌فر» مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ایران در نشست چهارمین اجلاس کمیته 4 جانبه راه‌حل‌های راهبردی که امروز، سه‌شنبه 29 اردیبهشت ماه در هتل آزادی تهران برگزار شد، با اشاره به سابقه 30 ساله جمهوری اسلامی ایران در پذیرش پناهندگان گفت: درحال حاضر تعداد کثیری پناهنده در ایران وجود دارد که از این تعداد حدود 3 درصد از این جمعیت در مهمان‌شهرهایی که در نقاط مختلف کشور پیش‌بینی شده است درحال سکونت و اشتغال هستند و 97 درصد نیز در مناطق شهری اسکان دارند.

اختصاص 8 میلیون دلار برای بازگشت اتباع افغانستان در سال 2014

وی افزود: در سال 2014 برنامه‌های بسیاری از سوی دولت برای جذب 150 میلیون دلار کمک نقدی به پناهندگان از سوی کمیساریای عالی سازمان ملل پیش‌بینی شده بود که 8 میلیون دلار از آن برای بازگشت داوطلبانه پناهندگان افغان به کشورشان اختصاص یافت.

به گفته محمدی فر، حدود 17 میلیون دلار از این بودجه در راستای برنامه‌هایی برای بهبود شرایط پناهندگان در ایران در نظر گرفته شد و 5 میلیون دلار به منظور اهداف خاصی اختصاص پیدا کرد.

برنامه ریزی برای بیمه یک میلیون مهاجر افغانستانی در ایران

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با برشمردن اولویت‌های ایران در رابطه با پناهندگان به اولین اولویت در حوزه بهداشت اشاره کرد و افزود:‌ در 3 سال گذشته 220 هزار نفر از جمعیت پناهندگان افغان تحت پوشش بیمه‌های غیردولتی قرار گرفته است که طی برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته است.

وی افزود: قرار شد برای حدود یک میلیون نفر از این پناهندگان بیمه‌های پایه‌ای مشابه با ایرانیان در نظر گرفته شود که در این راستا تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت کشور و وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی، سازمان بیمه سلامت و وزارت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران منعقد گردید که به خواست خداوند در سال جاری این اقدام عملی می‌گردد.

اختصاص 600 میلیون دلار برای بیمه مهاجران افغانستانی

محمدی‌فر در رابطه با بودجه‌ این بخش گفت: 150 میلیارد تومان، یعنی حدود 600 میلیون دلار برای این امر پیش‌بینی شده که درحال حاضر 8 میلیون دلار از این مبلغ به کمیساریای عالی سازمان ملل اختصاص یافت.

تحصیل 350 هزار دانش آموز افغانستانی در قالب 15 هزار کلاس در ایران

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ایران اولویت دوم برای پناهندگان افغان را آموزش خواند و گفت: درحال حاضر جمعیتی در حدود 350 هزار نفر از دانش‌آموزان افغان در مقاطع ابتدایی،‌ راهنمایی و متوسطه در ایران درحال تحصیل می‌باشند که این اقدام آموزشی با 15 هزار کلاس درس درحال انجام می‌باشد.

محمدی‌فر در ادامه گفت: علاوه بر آن بیش از 650 هزار نفر از افراد بزرگسال از طریق نهضت سوادآموزی تحت پوشش آموزش قرار گرفته‌اند که این نهضت درمیان بی‌سوادان افغان فعالیت چشمگیری دارد و برای تحقق امر آموزش کمیساریای عالی سازمان ملل و نهضت سوادآموزی درحال فعالیت می‌باشد.

اولویت سوم ایران در موضوع معیشت پناهندگان است

محمدی‌فر اولویت سوم درخصوص پناهندگان افغان را حوزه معیشت برشمرد و خاطرنشان کرد: که در ایران اقدامات بسیار خوبی در این راستا صورت گرفته است که مهم‌ترین آن بحث آموزش‌های فنی و حرفه‌ای است.

وی در این رابطه تشریح کرد: کلیه این آموزش‌ها در جهتی برنامه‌ریزی شده که در زمان بازگشت افغان‌ها به کشورشان و در راستای سازندگی افغانستان قابل استفاده می‌باشد و در همین رابطه کمیساریای عالی سازمان ملل و وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی و نهضت سوادآموزی فعالیت پویا دارند.

بنا به گفته محمدی فر، این دوره‌ها شامل آموزش‌هایی از قبیل جوشکاری، خیاطی، لوله‌کشی، کار با رایانه و دیگر مواردی است که می‌تواند به پناهندگان کمک زیادی کند.

محمدی‌فر اضافه کرد:‌ در حوزه آموزش‌های حرفه‌ای تاکنون 17 هزار نفر در سال 2014 آموزش دیده‌اند و با کسب گواهی‌نامه، مهارت‌های لازم را فرا گرفتند.

وی اولویت چهارم را در حوزه اشتغال برشمرد و گفت: تلاش‌هایی در رابطه با بازگشت داوطلبانه و آموزش‌ها و حمایت‌هایی از سوی جمهوری اسلامی ایران شده است. در بحث نحوه کاریابی برای استخدام و تحت پوشش قرار گرفتن پناهندگان برای اشتغال تلاش شده که به نحوی بازار مشاغل برای افغانستانی‌های داخل ایران فراهم شود که مورد استفاده آنها در افغانستان باشد و در همین رابطه کمیساریای عالی سازمان ملل و تشکیلات اداره امور اتباع و مهاجرین نقش خود را ایفا کردند.

درباره بسته‌های تشویقی و اقداماتی برای بازگشت مهاجرین نگرانی‌هایی داریم

مدیرکل اداره اتباع و مهاجرین وزارت کشور ایران در رابطه با بازگشت داوطلبانه پناهندگان به کشورشان گفت: این امکان برای آنها در ایران فراهم شده که اگر فردی بخواهد به صورت داوطلبانه به کشورش بازگردد می‌تواند از تمامی این مزایا به طور رایگان استفاده کند.

وی در رابطه با حوزه نیازهای مالی در سال 2015 گفت: اگر ما بسته‌های تشویقی و اقداماتی برای بازگشت عزت‌مندانه و داوطلبانه را در اختیار افغان‌ها قرار دهیم در حقیقت می‌توان گفت که اقدامات پایه‌ای و نیازهای اصلی آنها را برای بازگشت به کشورشان فراهم کرده‌ایم، اما ما هم‌چنان در این راستا نگرانی‌هایی داریم.

10 میلیارد دلار برای بازگشت مهاجرین بودجه اختصاص می‌یابد

محمدی‌فر در پایان صحبت‌هایش به ارائه آمارهایی در رابطه با بودجه‌های اختصاص یافته برای بازگشت پناهندگان پرداخت و گفت: تنها بخش کوچکی از این بودجه‌ها در این راستا به خدمت گرفته شده و پیش‌بینی می‌شود 10 هزار میلیون دلار برای بازگشت پناهندگان از سوی کمیساریای عالی سازمان ملل اختصاص یابد و نیز 139 هزار دلار در حوزه سلامت، بهداشت، آموزش و نیز معیشت در نظر گرفته شده است که از این میزان 31 میلیون دلار در حوزه‌های موارد ضروری و بسته‌های تشویقی استفاده خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: 22 میلیون دلار مبلغی است که برای اسکان مجدد این پناهندگان در صورت بازگشت به ایران پیش‌بینی می‌شود که در این راستا سازمان ملل و دولت افغانستان همکاری‌هایی را با یکدیگر داشته‌اند.

همچنین می توانید ببنید:

همچنین ببینید

behnosh-tabatabaei06

جدایی مهدی پاکدل و همسرش بهنوش طباطبایی

جدایی مهدی پاکدل و همسرش بهنوش طباطبایی جدایی بهنوش طباطبایی از همسرش مهدی پاکدل جدیدا خبر ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به پرشین نایس امتیاز بدهید

با تشکر از حمایت شما