ملکوتی خواه: هنر متعالی می‌تواند خاطره کفن پوشان 15 خرداد را زنده کند

ملکوتی خواه: هنر متعالی می‌تواند خاطره کفن پوشان 15 خرداد را زنده کند

در نشست خبری یادواره ملی فرهنگی، هنری «طلوع خرداد» عنوان شد
ملکوتی‌خواه: هنر متعالی می‌تواند خاطره کفن پوشان 15 خرداد را زنده کند

عضو شورای سیاستگذاری سومین یادواره ملی فرهنگی، هنری «طلوع خرداد» بیان داشت: برگزاری این یادواره، خاطره کفن پوشان 15 خرداد 42 پیشوا را که از صحن مطهر امامزاده جعفر(ع) برای دفاع از ولایت به راه افتادند، با هنر ارزنده و متعالی، زنده می‌کند.

ملکوتی خواه: هنر متعالی می‌تواند خاطره کفن پوشان 15 خرداد را زنده کند
ملکوتی خواه: هنر متعالی می‌تواند خاطره کفن پوشان 15 خرداد را زنده کند

به گزارش خبرگزاری فارس، عباس ملکوتی خواه صبح چهارشنبه در نشست برنامه ریزی و هماهنگی بخش فیلم و عکس سومین یادواره ملی فرهنگی، هنری «طلوع خرداد» که در شهرستان پیشوا برگزار می‌شود، افزود: از آنجا که شهرستان پیشوا طلایه دار قیام 15خرداد 42 است، می طلبد با هماهنگی های منسجم در راستای بزرگداشت ایام خردادماه به ویژه 15خرداد همت گمارد که یادواره ملی «طلوع خرداد» را می توان مهمترین برنامه های این ایام دانست.

وی تصریح کرد: از آنجا که پیشوا به عنوان مبداء قیام کفن پوشان 15خرداد نام گرفته است و مردم آن پیشگامان این روز بزرگ هستند، هرساله برنامه های نیمه خرداد در این خطه مقدس، متفاوت تر و پرشورتر از سایر نقاط ایران اسلامی برگزار می شود و  یادآور رشادت ها و حماسه آفرینی های مردمانی است که با اهدای خون خود، زمینه انقلاب عظیم اسلامی ایران را فراهم آوردند به گونه ای که بنیانگذار کبیر انقلاب، این روز را منشا، مبداء و نقطه آغازین انقلاب اسلامی عنوان کردند.

فرماندار شهرستان پیشوا ادامه داد: برگزاری مطلوب سومین یادواره ملی فرهنگی، هنری «طلوع خرداد» در این شهرستان، نقش مهمی در شناساندن رشادتها و ولایتمداریهای مردم این خطه به نسل جوان، با زبان ارزشمند و والای هنری دارد که اجرای مطلوب و کم نقص واگذار شده به پیشوا یعنی بخش فیلم و عکس را می طلبد.

وی با اشاره به استعدادها و امکانات موجود در شهرستان پیشوا، بیان داشت: تدین و روحیه انقلابی مردم پیشوا به برکت وجود مضجع نورانی حضرت امامزاده جعفر (ع) برادر بلافصل حضرت ثامن‌الحج علی بن موسی الرضا (ع) در آن‌ها نهادینه شده است و مردم این دیار با قیام 15 خرداد 42 بیشتر شناخته شدند؛ پس حالا باید هنرمندانه، از این قیام بزرگ مردمی تجلیل کرد و هنر متعالی را نماد مهم انعکاس ارزش زیاد  قیام 15 خرداد 42 دانست.

محورهای اصلی سومین یادواره ملی فرهنگی، هنری «طلوع خرداد» آراء و اندیشه های امام خمینی(ره) ؛ انقلاب اسلامی در آیینه فرهنگ و ادب و هنر؛ نقش حماسه عاشورا در پیروزی انقلاب اسلامی؛ نقش زنان در قیام 15 خرداد و پیروزی انقلاب اسلامی؛ توجه ویژه به جایگاه قیام 15 خرداد در شکل گیری انقلاب اسلامی؛ نقش مردم ورامین، پیشوا، قرچک و پاکدشت در قیام 15 خرداد و انقلاب اسلامی؛ نقش مرجعیت و روحانیت در قیام 15 خرداد و شخصیت های برجسته تاریخ انقلاب اسلامی است.

بخش هنرهای تجسمی سومین یادواره ملی فرهنگی، هنری «طلوع خرداد» از 15 تا 25 خرداد 94 در شش رشته نقاشی، خوشنویسی، گرافیک شامل دو رشته پوستر و تصویرسازی، نقاشی خط و نگارگری در شهرستان پاکدشت؛ بخش داستان، شعر، کتاب و پایان نامه در شهرستان قرچک؛ بخش فیلم و عکس در شهرستان پیشوا و بخش تئاتر و موسیقی در شهرستان ورامین برگزار می شود.

مهلت ثبت‌ نام تمام آثار در بخش‌های مختلف حداکثر تا تاریخ پنجم خرداد 1394 است که به ‌همراه یک قطعه عکس 4*3 و کارنامه فرهنگی هنری صاحب اثر از طریق سایت www.tolooekhordad.ir ارسال می‌شود و این تاریخ قابل تمدید نیست.

گزینش و انتخاب آثار تا دهم خردادماه 94 خواهد بود و اعلام آثار راه یافته به یادواره، 13 خردادماه است.

همچنین می توانید ببنید:

همچنین ببینید

behnosh-tabatabaei06

جدایی مهدی پاکدل و همسرش بهنوش طباطبایی

جدایی مهدی پاکدل و همسرش بهنوش طباطبایی جدایی بهنوش طباطبایی از همسرش مهدی پاکدل جدیدا خبر ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به پرشین نایس امتیاز بدهید

با تشکر از حمایت شما