مسئولان مناطق آزاد در استان‌های مختلف اجازه نظارت به دیوان محاسبات نمی‌دهند/ پرونده‌های اساسی در دادسرای دیوان درباره مناطق آزاد مطرح است

مسئولان مناطق آزاد در استان‌های مختلف اجازه نظارت به دیوان محاسبات نمی‌دهند/ پرونده‌های اساسی در دادسرای دیوان درباره مناطق آزاد مطرح است

مسئولان مناطق آزاد در استان‌های مختلف اجازه نظارت به دیوان محاسبات نمی‌دهند/ پرونده‌های اساسی در دادسرای دیوان درباره مناطق آزاد مطرح است
مسئولان مناطق آزاد در استان‌های مختلف اجازه نظارت به دیوان محاسبات نمی‌دهند/ پرونده‌های اساسی در دادسرای دیوان درباره مناطق آزاد مطرح است

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، محمدحسین دهدشتی نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (چهارشنبه) پارلمان طی سخنانی به عنوان متقاضی تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان منطقه آزاد اروند، اظهار داشت: دو شهر خرمشهر و آبادان آسیب‌دیده و محرومند، بسیاری از مردم این دو شهر خاطرات دفاع مقدس را هنوز به یاد دارند که برای همه عزیز و گرانبها است بنابراین چرا با وجود گذشت 26 سال از جنگ تحمیلی و هزینه‌کرد اعتبارات هنگفت، هنوز آثار جنگ مشهود است و معضلات اقتصادی نفس مردم را بریده است.

وی افزود: شاهد مهاجرت‌های منفی از این دو شهر هستیم، زمانی که جمعیت کشور 20 میلیون نفر بود، جمعیت خرمشهر و آبادان به 450 هزار نفر تقلیل یافت، در سفر دولت یازدهم به خرمشهر و آبادان که دی ماه 92 انجام شد، آقای رئیس‌جمهور اعلام کرد برای سرعت بخشیدن به توسعه و جبران عقب‌ماندگی‌های شهر‌های آبادان و خرمشهر، این دو شهر در محدوده مناطق آزاد قرار می‌گیرند، این گفته بارقه‌های امید را در دل مردم روشن کرد اما با وجود گذشت 1.5 سال از آن تصمیم، اتفاقی به جز تورم و گرانی کاذب مسکن و اجاره‌بها نیفتاده است و تاکنون اقدامی هم در جهت تحقق آن وعده‌ها انجام نشده که موجب نارضایتی مردم شده است.

دهدشتی ادامه داد: تا کی باید با بی‌تدبیری برای نظام هزینه ایجاد کنیم. تا چه زمانی مردم باید تاوان ندانم‌کاری‌های برخی مسئولان را بدهند.

وی با اشاره به برخی حواشی این تقاضای تحقیق و تفحص، گفت: آقای ترکان بارها درباره این تقاضا مصاحبه کرده است و از پول‌های کثیف نام برده است، باید پرسید این پول‌های کثیف در کجاها سیر می‌کنند آیا جز در حیات خلوت‌هایی است که نظارت در آنجا وجود ندارد؟در بانک‌ها، مناطق آزاد و صندوق‌های بازنشستگی و سازمان تامین اجتماعی این پول‌های کثیف وجود دارند؟

وی ادامه داد: رهبر انقلاب فرمودند باید در مقابل فساد اقدام عملی انجام شود. شعار بس است؛ آقای ترکان! شما به عنوان مسئول مناطق آزاد کشور در دولت یازدهم طی دو سال گذشته چه برنامه یا اقدامی در راستای پیشگیری و یا اصلاح انجام دادید؟ بسیار ساده‌انگارانه است که با بی‌برنامگی و عدم نظارت سلامت سیستم را انتظار داشته باشیم، چه تضمینی وجود دارد که این مسائل دوباره تکرار نشوند؟ یکی از همکاران بنده در مجلس هشتم که یکی از طرفداران سرسخت تحقیق و تفحص در دوره قبل بود، هم‌اکنون در مجلس رایزنی می‌کند که این طرح رای نیاورد البته اشکالی ندارد، این عزیز تصادفا و به صورت کاملا اتفاقی عضو هیات مدیره و قائم‌مقام مناطق آزاد است و تصادفا کاندیدای مجلس آینده است که پس از ماه‌ها در مجلس حضور یافته و در حال رایزنی با نمایندگان برای عدم رای‌آوری این طرح است.

نماینده آبادان در مجلس بر همین اساس یادآور شد: یکی از وظایف مجلس نظارت است، دیوان محاسبات به عنوان بازوی نظارتی مجلس در مناطق آزاد چه نقشی دارد؟

وی افزود: دیوان محاسبات در دوره‌های قبل گاه‌‌گاهی به مناطق آزاد ورود پیدا می‌کرد اما طی دو سال اخیر یعنی دقیقا از زمان تصدی مسئولیت مناطق آزاد توسط آقای ترکان اجازه ورود نداشته است، علیرغم ابلاغ و تأکید رئیس مجلس، این دیوان تمکین نکرده و به راحتی مسئولان مناطق آزاد در استان‌های مختلف اعلام کردند که اجازه ورود به دیوان محاسبات ندادیم.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: پرونده‌های متعدد درباره مناطق آزاد در دادسرای دیوان محاسبات مطرح است، بی‌انضباطی‌های مالی، واگذاری زمین و قیمت‌گذاری، مبهم بودن قراردادها، عدم وصول درآمدها، پرونده‌های قضایی مختلف، از چه چیزی نگران هستند که اجازه ورود به دیوان محاسبات را نمی‌دهند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: آیا ما به عنوان منتخبین مردم حق داریم بپرسیم در مناطق آزاد مسئولان چه برنامه‌ای دارند؟ با مردم آبادان و خرمشهر همدردی کنید.

همچنین می توانید ببنید:

همچنین ببینید

%d9%81%d8%b1%d8%a7%d9%87%d8%a7%d9%86%db%8c-e1477043712268

سلفی گلشیفته فراهانی در آغوش محسن نامجو نویسنده خائن ایرانی

سلفی گلشیفته فراهانی در آغوش محسن نامجو نویسنده خائن ایرانی گلشیفته فراهانی در آغوش محسن ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به پرشین نایس امتیاز بدهید

با تشکر از حمایت شما