لزوم ترویج فرهنگ مشارکت والدین در امور آموزشی مدارس در زنجان

لزوم ترویج فرهنگ مشارکت والدین در امور آموزشی مدارس در زنجان

رئیس اداره ارزیابی عملکرد استان زنجان تاکید کرد
لزوم ترویج فرهنگ مشارکت والدین در امور آموزشی مدارس در زنجان

رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان بر لزوم ترویج فرهنگ مشارکت والدین در امور آموزشی و پرورشی مدارس در استان زنجان تاکید کرد.

لزوم ترویج فرهنگ مشارکت والدین در امور آموزشی مدارس در زنجان
لزوم ترویج فرهنگ مشارکت والدین در امور آموزشی مدارس در زنجان

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، محمود عباسی ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران استان زنجان و با محوریت نام‌نویسی در مدارس اظهار داشت: این نشست در راستای افزایش آگاهی و اطلاعات والدین در رابطه با نام‌نویسی دانش‌آموزان خود در سال تحصیلی 94-95 برگزار شده است.

وی با بیان اینکه هر ساله با آغاز فصل نام‌نویسی دانش‌آموزان اضطراب و استرس در بین خانواده‌ها به وجود می‌آید، تصریح کرد: بخشی از نگرانی‌های والدین طبیعی بوده چرا که در راستای اهمیت رشد و ارتقای فرزندانشان است.

رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان ادامه داد: بخشی از نگرانی والدین برای نام‌نویسی فرزندانشان در مدارس غیر مفید بوده و به دستگاه‌های مسئول در درون استان بستگی دارد و الزاما فقط مربوط به اداره آموزش و پرورش نیست.

عباسی با اشاره به اینکه استان زنجان دارای یک توسعه متوازن نیست، خاطرنشان کرد: ساخت شهرک‌های اقماری بدون در نظر گرفتن مدرسه برای آنها مشکلات بسیاری را برای مجموعه مدیریتی شهر زنجان ایجاد کرده است.

 *آغاز نام‌نویسی دانش‌آموزان اول ابتدائی از اول خرداد‌ماه سال جاری

وی با بیان اینکه سال گذشته نام‌نویسی دانش‌آموزان در مدارس به ویژه در شهرک‌های جدید‌الاحداث با مشکلات زیادی مواجه بودیم، اضافه کرد: این مشکلات در سال جاری به کمک استاندار، مدیر کل آموزش و پرورش استان زنجان، افراد خیر و دستگاه‌هایی که سابقه خوبی در ساخت مدارس داشتند کاهش یافته است.

رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: تلاش آموزش و پرورش در راستای کاهش و به حداقل رساندن اضطراب و نگرانی‌های والدین برای نام‌نویسی فرزندان در مدارس به گونه‌ای است که هیچ دانش‌آموز لازم‌التعلیمی بدون نام‌نویسی و آموزش نماند.

عباسی با اشاره به اینکه در روستا‌ها حتی برای یک دانش‌آموز هم معلم وجود دارد، افزود: تعداد روستاهای دارای معلم حتی برای یک دانش‌آموز در استان زنجان حدود 20 روستا و منطقه است.

 وی با اشاره به زمان نام‌نویسی دانش‌آموزان اول ابتدائی تصریح کرد: زمان آغاز نام‌نویسی دانش‌آموزان اول ابتدائی در سال تحصیلی 94-95 از اول خرداد‌ماه است.

رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان زمان نام‌نویسی سایر پایه‌ها را بعد از پایان امتحانات خرداد‌ماه سال جاری عنوان کرد و ادامه داد: مهلت نام‌نویسی این دانش‌اموزان تا پایان تیر‌ماه سال جاری ادامه دارد.

*توجه به محدوده جغرافیایی دانش‌آموزان در زمان نام‌نویسی

عباسی مهم‌ترین مورد برای نام‌نویسی دانش‌آموزان در مدارس دولتی را محدوده جغرافیایی عنوان کرد و گفت: دانش‌آموزان باید در مدارسی که نزدیک به محل زندگی آنها است نام‌نویسی کنند.

وی با اشاره به اینکه نام‌نویسی مدارس دولتی بدون آزمون ورودی و شرط معدل است، خاطرنشان کرد: همانند سال گذشته نام‌نویسی در مدارس دولتی بدون شهریه است.

رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان اضافه کرد: کمک‌هایی که از والدین برای مشارکت در امور آموزشی و پرورشی دانش‌آموزان گرفته می‌شود نباید در زمان نام‌نویسی آنها باشد.

عباسی با بیان اینکه کمک‌های والدین به مدارس باید به صورت داوطلبانه باشد، تصریح کرد: کمک‌های والدین به مدارس باید با تصویب انجمن اولیا و مربیان و با سیاست‌های تشویقی، ترغیبی و تبلیغی بوده و هیچ‌گونه اجباری وجود نداشته باشد.

وی تاکید کرد: باید فرهنگ مشارکت والدین در امور آموزشی و پرورشی در استان بیشتر ترویج یافته چرا که بسیاری از مدارس به ویژه مدارس دولتی با کمبود سرانه مواجه هستند.

رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان با بیان اینکه مدارس دولتی حق دریافت هیچ‌گونه شهریه‌ای را ندارند، ادامه داد: مدارس دولتی در زمان نام‌نویسی فقط حق بیمه و پول کتب درسی را از دانش‌آموزان دریافت می‌کنند.

*بازدید بازرسان از سوی اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات از واحد‌های اموزشی

عباسی اضافه کرد: به منظور حسن اجرای دستورالعمل نام‌نویسی دانش‌آموزان بازرسان و ناظران از سوی اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات از واحد‌های اموزشی بازدید خواهند کرد.

وی با بیان اینکه مدارس دولتی و غیر دولتی حق دریافت هیچ‌گونه وجه نقد، چک حامل و چک پول را ندارند، افزود: وجوه دریافتی باید به حساب مدرسه واریز شده و چک‌هایی که داده می‌شود نیز باید در وجه مدرسه صادر شود.

رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان با اشاره به اینکه میزان شهریه دریافتی مدارس غیردولتی به تجهیزات آموزشی و فنی، نیروی انسانی و … بستگی دارد، اظهار کرد: میانگین شهریه مدارس غیر دولتی برای مقاطع ابتدائی 950 هزار تومان، مقطع متوسطه اول یک میلیون و 100 هزار تومان و برای مقطع متوسطه دوم یک میلیون و 400 هزار تومان است.

عباسی میانگین شهریه مراکز پیش‌دبستانی را 630 هزار تومان عنوان کرد و گفت: شهریه مدارس تیزهوشان، شاهد و نمونه دولتی بر اساس دستورالعمل‌های مربوطه خواهند بود.

همچنین می توانید ببنید:

همچنین ببینید

%d9%81%d8%b1%d8%a7%d9%87%d8%a7%d9%86%db%8c-e1477043712268

سلفی گلشیفته فراهانی در آغوش محسن نامجو نویسنده خائن ایرانی

سلفی گلشیفته فراهانی در آغوش محسن نامجو نویسنده خائن ایرانی گلشیفته فراهانی در آغوش محسن ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به پرشین نایس امتیاز بدهید

با تشکر از حمایت شما