طرح خرید حمایتی شیر خام ادامه دارد/ تولید سالانه ۸۰۰ هزارتن و واردات ۶۰ هزارتن گوشت

طرح خرید حمایتی شیر خام ادامه دارد/ تولید سالانه ۸۰۰ هزارتن و واردات ۶۰ هزارتن گوشت

طرح خرید حمایتی شیر خام ادامه دارد/ تولید سالانه ۸۰۰ هزارتن و واردات ۶۰ هزارتن گوشت
طرح خرید حمایتی شیر خام ادامه دارد/ تولید سالانه ۸۰۰ هزارتن و واردات ۶۰ هزارتن گوشت

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، حسن رکنی معاون وزیر جهاد کشاورزی امروز در سومین همایش سراسری اصلاح نژاد و دام با عنوان «پیشرفت ژنتیکی، توسعه پایدار و امنیت غذایی» در جمع خبرنگاران گفت: در زمینه تولید شیر فرصتها و زیرساختهای خوبی داریم و از علوم و فنون خوبی هم برخوردار هستیم، به طوری که نتیجه آن تولید تولید 107 کیلوگرم سرانه تولید است که نزدیک به 10 کیلوگرم از سرانه موجود صادر و بقیه به مصرف می‌رسد.

وی افزود: شیر به عنوان یک ماده تنها از جنبه غذایی مد نظر نیست، بلکه خاصیت درمانی نیز دارد و بنابراین از آنجا که سرانه مصرف باید به حدود 160 کیلوگرم برسد، دولت برای حمایت تولید کنندگان، لبنیات را دارد.

وی افزود: سال 93 در 3 ماهه اول سال در جهت حمایت از دامداران به آنها یارانه پرداخت شد اما دامداران حاضر به استمرار یارانه نیستند بلکه می‌خواهند تا شیر با قیمت منطقی از آنها خریداری شود، زیرا هم‌اکنون شیر با قیمت منطقی و معقول به مصرف کننده می‌رسد، اما در مورد تولیدکننده این اتفاق نمی‌افتد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهارداشت: باید شرایطی فراهم کرد تا استمرار تولید برای تولیدکننده اقتصادی شود لذا جلساتی با کارخانجات تولیدکننده شیر و مواد لبنی و با مسئولان سازمان حمایت و مسئولان ذیربط گذاشته شده و دستور پیگیری ویژه از سوی ریاست جمهوری برای این مسئله داده شده، تا به صورت ویژه دنبال شود.

رکنی تصریح کرد: سال گذشته سازمان تعاون روستایی برای تنظیم بازار شیر طرح خرید حمایتی آن را به اجرا درآورد که طبیعی است این موضوع از آنجا که ممکن است به نفع عده‌ای نباشد، با تعارضاتی مواجه شود، اما امسال هم وزیر جهاد کشاورزی دستور استمرار این طرح را به سازمان تعاون روستایی برای خرید شیر خام از تولیدکنندگان و تبدیل آن به شیر خشک در راستای صادرات داده‌ است.

وی با تاکید بر این موضوع که زنجیره تولید باید کامل شود و دامدار خود دارای کارخانه باشد، اظهارداشت: نزدیک به 8 میلیون رأس دام سنگین در کشور موجود است که از یک میلیون رأس دام سنگین اصلاح نژاد شده حدود 40 درصد تولید به دست می‌آید.

وی افزود: با توجه به محدودیت منابع، به دنبال افزایش جمعیت دامی نیستیم بلکه باید با اصلاح نژاد و افزایش بهره‌وری تولید را افزایش دهیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سالانه حدود 800 هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید می‌شود، اظهارداشت: در سنوات گذشته نزدیک به 100 هزار تن واردات گوشت قرمز داشتیم اما با اقدامات انجام شده در راستای افزایش تولید داخلی، رقم 90 هزار و 600 تن واردات گوشت قرمز سال 92 به 60 هزار تن در سال 93 کاهش یافت.

وی بیان داشت: سال 93، 60 هزار تن گوشت مرغ و 70 هزار تن تخم مرغ صادر شد و همچنین 650 هزار تن شیر و مواد لبنی به کشورهای مختلف از جمله کشورهای همسایه صادر شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: همچنین 60 هزار راس دام سبک از مجموع دام‌های سبک موجود در کشور صادر شد که پیش‌بینی می‌شود، با برنامه‌های انجام شده امسال هم بتوانیم در زمینه افزایش صادرات محصولات دامی اقدامات خوبی انجام دهیم.

رکنی تصریح کرد: روزانه حدود 500 تن مرغ ذخیره می‌شود و مرغ یکی از محصولاتی است که غالباً دچار نوسان قیمت است، اما با ذخیره‌سازی مناسب تلاش می‌کنیم تا این نوسانات به حداقل برسد.

وی در زمینه واردات گوشت بوفالوی هندی نیز گفت: همواره واردات نسبت به صادرات راحت‌تر است و کشورهایی که محصول مازاد دارند، برای صادرات محصولات خود برنامه‌ریزی می‌کنند و کشور ایران را هم به عنوان صادرات مواد پروتئینی به عنوان یکی از بازارهای هدف خود به شمار می‌آورند.

وی افزود: تشخیص واردات گوشت بوفالو در مورد استانداردها بر عهده سازمان دامپزشکی است، اما این محصول غالباً برای فرآورده‌های غذایی صنعتی به کار برده می‌شود.

وی در مورد تولید خمیر مرغ نیز بیان داشت: ما معتقدیم که اگر محصولی براساس استانداردها تولید می‌شود باید تولید آن ادامه یابد، در زمینه خمیر مرغ هم بسیاری از کشورهای دنیا از جمله کشورهای پیشرفته، این محصول را تولید می‌کنند بنابراین اگر این محصول براساس استانداردهای لازم تولید شود نباید از تولید آن جلوگیری شود.

همچنین می توانید ببنید:

همچنین ببینید

%d9%81%d8%b1%d8%a7%d9%87%d8%a7%d9%86%db%8c-e1477043712268

سلفی گلشیفته فراهانی در آغوش محسن نامجو نویسنده خائن ایرانی

سلفی گلشیفته فراهانی در آغوش محسن نامجو نویسنده خائن ایرانی گلشیفته فراهانی در آغوش محسن ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به پرشین نایس امتیاز بدهید

با تشکر از حمایت شما