صادرات ۷۰ هزارتن تخم مرغ ایرانی/ارتقای 2.5 میلیارد دلاری تراز تجاری کشاورزی

صادرات ۷۰ هزارتن تخم مرغ ایرانی/ارتقای 2.5 میلیارد دلاری تراز تجاری کشاورزی

صادرات ۷۰ هزارتن تخم مرغ ایرانی/ارتقای 2.5 میلیارد دلاری تراز تجاری کشاورزی

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: سال 92، تراز تجاری در بخش کشاورزی منفی 8 میلیارد دلار بود که این رقم در سال 93، به منفی 5.5 میلیارد دلار کاهش یافت.

صادرات ۷۰ هزارتن تخم مرغ ایرانی/ارتقای 2.5 میلیارد دلاری تراز تجاری کشاورزی
صادرات ۷۰ هزارتن تخم مرغ ایرانی/ارتقای 2.5 میلیارد دلاری تراز تجاری کشاورزی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، حسن رکنی معاون وزیر جهاد کشاورزی امروز در سومین همایش سراسری اصلاح نژاد دام با عنوان «پیشرفت ژنتیکی، توسعه پایدار و امنیت غذایی»، گفت: سال گذشته یکی از موضوعات مطرح شده این بود که باید در مجموعه فعالیت‌های کشور از جمله کشاورزی و دامپروری تغییر نگاه داشته باشیم و برای ماندگاری کارها باید به سمت علمی شدن آن پیش رویم.

وی افزود: تا دیروز کشاورزی ما یک کشاورزی سنتی بود، در حالی که در دنیای امروز این گونه نیست و یک واحد فعال باید تمام مسائل اقتصادی خود را در نظر بگیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در سال‌های اخیر شرایط به سمتی پیش رفته که ما هم پا فراتر نهاده‌ایم و در تولید محصولات دامی علاوه بر تامین بازار داخلی به بازارهای کشورهای همسایه هم ورود کرده‌ایم و اگر دیروز در برخی محصولات دامی واردکننده بودیم امروز صادرکننده محسوب می‌شویم.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: لازمه صادرات رقابت است و باید برای این منظور کمیت و بهره‌وری را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه باید تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد گفت: هر کشوری در زمینه‌ای دارای ویژگی‌های خاصی است به عنوان مثال برخی کشورها دارای آب فراوان و برخی کشورهای از جمله کشور ما دارای انرژی خورشیدی مناسبی است بنابر این طبق شرایط باید تولید را رونق بخشید و از شرایط موجود حداکثر استفاده را ببریم.

رکنی اظهار داشت: سال 92، تراز تجاری در بخش کشاورزی منفی 8 میلیارد دلار بود که این رقم در سال 93، به منفی 5.5 میلیارد دلار کاهش یافت.

رکنی در ادامه به صادرات گوشت مرغ اشاره کرد و گفت: در سال 93، از دو میلیون تن گوشت مرغ تولید شده در کشور 67 هزار تن صادر شد به عبارتی که نسبت به سال 92، 48 درصد صادرات این محصول افزایش یافت.

وی افزود: همچنین از 920 هزار تن تولید تخم‌مرغ 70 هزار تن صادرات به کشورهای همسایه انجام شد و بر این اساس در قیاس با میزان صادرات تخم‌مرغ در سال 92، حدود 84 درصد صادرات این محصول افزایش یافت.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: سال 93، حدود 8 میلیون و 600 هزار تن شیر در کشور تولید شد که از این رقم میزان 683 هزار تن شیر و مواد لبنی صادر و به عبارتی در قیاس با سال 92، 25 درصد افزایش صادرات داشتیم.

رکنی تصریح کرد: میانگین تولید شیر در کشور حدود 110 کیلوگرم است و سرانه مصرف نیز حدود 98 کیلوگرم می‌باشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: جمعیت دام سنگین کشور حدود 8 میلیون رأس است که از این رقم یک میلیون رأس جمعیت دام اصیل است و از این جمعیت حدود 3.5 میلیون تن شیر حاصل می‌شود.

وی همچنین به صادرات 600 هزار رأس دام سبک در سال 93 اشاره کرد و گفت: جمعیت دام سبک کشور حدود 70 میلیون رأس شامل حدود 50 میلیون رأس گوسفند و 20 میلیون رأس بز شیری است و به این ترتیب در سال گذشته حدود یک درصد از این جمعیت دام سبک صادر کرده‌ایم اما با توجه به منابع محدود ما به دنبال کاهش جمیعت و افزایش بهره‌وری هستیم.

رکنی بیان داشت: در سال 93، 75 هزار تن عسل در کشور تولید و 5 هزار تن صادر شد و در این محصول هم نسبت به سال 92، افزایش 25 درصدی صادرات را تجربه کردیم.

وی در مورد قیمت شیر اظهار داشت: سال 93، در ستاد تنظیم بازار قیمت 1440 تومان برای شیر مصوب شد که این رقم هیچ وقت اجرایی نشد.

وی افزود: امسال دامداران در هفته گذشته نسبت به این موضوع اعتراض داشتند که اعتراضشان به حق بود و دولت هم عکس‌العمل خوبی نسبت به این مسئله داشته و امیدواریم با جلسات مختلفی که با تولید‌کنندگان و سازمان حمایت گذاشته‌ایم خبر خوبی را در این زمینه داشته باشیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: شرکت جاهد و دیگر شرکت‌های فعال در زمینه اصلاح نژاد دام نقش موثری در پیشرفت‌های ژنتیکی جمعیت دامی کشور داشته است، استفاده از دام‌های انتخاب شده با روش ژنومی سرعت این پیشرفت را افزایش داده به نحوی که جمعیت گاو هُلشتاین ایران با گاوهای آمریکایی و اروپایی قابل مقایسه و حتی رقابت است.

 

همچنین می توانید ببنید:

همچنین ببینید

%d8%b1%d9%86%da%af-%d8%b3%d8%a7%d9%84-2017-1

رنگ سال 2017 یاسی و بنفش

رنگ سال 2017 یاسی و بنفش رنگ یاسی و بنفش رنگ سال 2017 اعلام شد ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به پرشین نایس امتیاز بدهید

با تشکر از حمایت شما