دست بالای ایران در مذاکرات تجاری با هند/ از دست رفتن موقعیت تجارت با ایران، نگرانی جدید هندی‌ها

دست بالای ایران در مذاکرات تجاری با هند/ از دست رفتن موقعیت تجارت با ایران، نگرانی جدید هندی‌ها

دست بالای ایران در مذاکرات تجاری با هند/ از دست رفتن موقعیت تجارت با ایران، نگرانی جدید هندی‌ها
دست بالای ایران در مذاکرات تجاری با هند/ از دست رفتن موقعیت تجارت با ایران، نگرانی جدید هندی‌ها

 

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، منابع آگاه هندی می‌گویند، با افزایش احتمال لغو تحریم‌ها، مذاکره‌کنندگان ایرانی در زمینه تجارت نسبت به همتایان هندی خود مدعی‌تر شده‌اند و از آنجایی که کشورهای بیشتری برای حضور در پروژه‌های ایران پیشنهاد می‌دهند، شرکت‌های هندی می‌ترسند که موقعیت تجارت با ایران را از دست بدهند.

رویترز طی گزارشی در این‌باره نوشت، این تغییر موضع ایران برای هند غافلگیرکننده بوده چراکه دهلی‌نو از امتیازات ویژه‌ای از سوی تهران به عنوان یکی از شرکای تجاریش برخوردار بوده است.

به گفته منابع آگاه هندی، چشم‌انداز رفع تحریم‌ها، ایران را جسور کرده است؛ نظیر ایجاد تغییرات در قرارداد بزرگ واردات ریل از هند.

این قرارداد 233 میلیون دلاری در اکتبر گذشته به امضا رسید و قرار است شرکت بازرگانی دولتی هند صادرات ریل به ایران را تسهیل کند.

این منابع افزودند، اما ایران به مذاکره‌کنندگان هندی گفته است که پیشنهادهایی با قیمت پایین‌تر از دیگر کشورها از جمله ترکیه دارد.

یکی از منابع هندی گفت، ماه گذشته دهلی‌نو راجیو خِر وزیر تجارت هند را برای متقاعد کردن تهران مبنی اینکه دهلی‌نو همچنان به شرایط اولیه پایبند است، اعزام کرد اما وی دست خالی به هند بازگشت.

وی افزود، دیگر ایرانی‌ها، آنهایی نیستند که سال گذشته برای امضای قرارداد به سوی ما آمدند. آنها همچنان مودب هستند اما در مذاکرات دست بالا دارند.

منابع هندی با توضیح اینکه هند ارزش قرارداد را تا حدود 7 درصد کاهش داد و به 217 میلیون دلار رساند، ابراز نگرانی کردند که ایرانی‌ها باز هم کاهش بیشتری طلب کنند و این سفارش را با دیگر کشورها تقسیم کنند.

وزیر تجارت هند، طرف‌های هندی قرارداد و همچنین ایران از اظهار نظر در این‌باره خودداری کردند.

رویترز در ادامه این گزارش نوشته است، مشخص نیست که آیا دیگر کشورهای که مبادلات تجاری با ایران داشته‌اند، با موضع سرسختانه مشابهی با ایران مواجه شده‌اند یا نه. برای مثال منابع پالایشگاه‌های نفت ژاپن گفته‌اند که هیچ تغییری در رفتار ایرانی‌ها ندیده‌اند.

ایران گفته است، به علت کاهش ارزش یورو در برابر دلار و همچنین کاهش چشمگیر قیمت فولاد و سنگ‌آهن از زمان انعقاد قرارداد در سال 2014، خواهان مذاکره مجدد قرارداد خرید ریل هستند.

منابع هندی می‌گویند، درحالی‌که قیمت و ریسک‌های ارزی در توافق اولیه ذکر شده است اما آنها مجبور به تسلیم (در برابر ایران) شده‌اند.

آنها افزودند، این قرارداد، سفارش بزرگی برای هندی‌ها بود و فکر رقابت با دیگر کشورها به شدت در حال پدیدار شدن است.

یکی از منابع هندی گفت، پیش از این، آنها برای پیشنهاد قراردادها در صف ایستاده بودند اما اکنون آنها از ما می خواهند تا در صف منتظر نوبت خود بایستیم.

انتظار می‌رود قرارداد صادرات ریل هند به ایران طی 6 ماه آینده آغاز شود و بر اساس شرایط جدید، هند 250 هزار تن ریل به ایران طی 18 ماه صادر خواهد کرد.

* تغییر موضع ایران در بخش نفت و صادرات به هند

به نوشته رویترز، تغییر موضع ایران همچنین در بخش نفت نیز مشهود است. به گفته منابع صنعت نفت هند، برای مثال، شرکت ملی نفت ایران به پالایشگاه‌های هندی اعلام است که از برخی از تخفیف‌های خود و همچنین انتقال رایگان محموله‌های نفت خام که پیش از این ارائه کرده بود، صرفنظر کرده است.

این منابع افزودند، شرکت ملی نفت ایران پیش بینی کرده است که صادرات نفتش به محض برداشته شدن تحریم‌ها افزایش می‌یابد و به دنبال آن خریداران بیشتری برای نفت خام کشورش وجود خواهد داشت.

در سال 2013، رستم قاسمی، وزیر نفت وقت ایران طی سفری به هند، حقوق توسعه یک میدان گازی تحت رژیم سهم بری از تولید را پس از دریافت مجوز از مجلس ایران پیشنهاد کرد.

یک دیپلمات ایرانی گفت، هند قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد ب را به علت تحریم‌ها علیه بخش انرژی ایران امضا نکرد.

اکنون تهران این پیشنهاد را پس گرفته است. ایران در نظر دارد تا این میدان را به مناقصه بگذارد.

همچنین می توانید ببنید:

همچنین ببینید

sarshomari-95

ثبت نام در سایت سرشماری 95 جایزه اینترنت رایگان

ثبت نام در سایت سرشماری 95 جایزه اینترنت رایگان ثبت نام سرشماری نفوس و مسکن ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به پرشین نایس امتیاز بدهید

با تشکر از حمایت شما