تیم هسته‌ای ایران قاطعانه جلوی زیاده‌خواهی‌های طرف مقابل ایستاده/ نقش نظارتی و مساعدتی ایران در حل بحران یمن

تیم هسته‌ای ایران قاطعانه جلوی زیاده‌خواهی‌های طرف مقابل ایستاده/ نقش نظارتی و مساعدتی ایران در حل بحران یمن

تیم هسته‌ای ایران قاطعانه جلوی زیاده‌خواهی‌های طرف مقابل ایستاده/ نقش نظارتی و مساعدتی ایران در حل بحران یمن
تیم هسته‌ای ایران قاطعانه جلوی زیاده‌خواهی‌های طرف مقابل ایستاده/ نقش نظارتی و مساعدتی ایران در حل بحران یمن

 

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه امروز چهارشنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تبریک اعیاد شعبانیه به سؤالات آنها پیرامون روند مذاکرات هسته‌ای، اوضاع یمن … پاسخ داد.

وی در پاسخ به سؤالی درخصوص اخبار منتشر شده مبنی بر سفر هیأتی از طالبان به ایران و بیان اینکه در جریان چنین سفری نیستم عنوان کرد: خبر را دیده‌ام و باید پیگیری شود که منابعی که این خبر را منتشر کرده‌اند با چه اطلاعات و مسئولیتی اقدام به انتشار آن کرده‌اند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات تهدیدآمیز اخیر مقامات آمریکایی و اینکه عنوان می‌شود پاسخ‌های ایران هم تراز با این اظهارات نیست، عنوان کرد:‌ پاسخ‌های مناسب، قوی و قاطعی به این تهدیدات داده شد و این باور در بین همه کشورها وجود دارد که جمهوری اسلامی کشوری مقتدر، قاطع و صریح و دارای عقلانیت است.

وی ادامه داد: اظهارات این چنینی گزینه‌هایی صرفاً ناکارآمد و در راستای خبرسازی و توخالی و پوشالی بودن آن مشخص است و ما در سطوح مختلف کشور به این اظهار نظرهای پوشالی و توخالی واکنش نشان داده و طرف‌های مقابل نیز پاسخ خود را دریافت کرده‌اند.

افخم با بیان اینکه جمهوری اسلامی متکی به مردم است و پشتوانه مردمی قوی‌ترین ابزار هر کشوری می‌باشد که می‌تواند در همه عرصه‌ها با آن قدرت‌نمایی کند، خاطرنشان کرد: این قدرت اول جمهوری اسلامی است و عقلانیت و منطق ما در مباحث منطقه‌ای و در کار با همسایگان در کمک به حل معضلات منطقه‌ای و بین‌المللی بخش دیگری از قدرت دیپلماسی ما است که در جهان با استقبال مواجه شده است.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات اخیر صالحی و ولایتی مبنی بر «دبه» در آوردن طرف مقابل در مذاکرات عنوان کرد: روش و رفتار مذاکراتی آمریکایی‌ها برای تیم مذاکراتی ما کاملاً روشن و واضح است و تیم ایرانی به طور قاطع در مقابل همه گونه زیاده‌خواهی‌ها ایستادگی کرده و با تکیه بر روشی که بر پایه منطق و عقل است، کار مذاکرات را دنبال می‌کند.

افخم با بیان اینکه تکرار این روش‌ها و بی‌اثر بودن آن برای تیم مذاکراتی ایرانی روشن است، خاطرنشان کرد: ما در مقابل هر گونه زیاده‌خواهی ایستاده‌ایم و حقوق ملت ایران به طور جدی دنبال می‌شود و تیم مذاکره‌کننده به طور قاطع در مقابل این زیاده‌خواهی‌ها ایستاده است.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: ما در مورد همه رفتارهای طرف مقابل، طراحی‌ها و سناریوهای احتمالی خود را داریم و تیم مذاکره‌کننده متناسب با شرایط و روندها هوشیارانه عمل می‌کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال دیگری درباره تهدیدات مداوم عربستان مبنی بر برخورد با کشتی حامل کمک‌های انسان‌دوستان ایران به یمن اظهار داشت:‌ ما  تحولات منطقه و یمن را دنبال می‌کنیم و اجازه دهید که بر روی احتمالات صحبت نکنم. کشتی حامل کمک های انسان‌دوستانه عازم منطقه است و در هماهنگی کامل با سازمان ملل، صلیب سرخ، برنامه جهانی غذا و نهادهای تخصصی در این ارتباط هستیم.

وی با بیان اینکه کمک‌های ما در هماهنگی‌ کامل با سازمان ملل ارسال شده عنوان کرد: اگر رفتاری خلاف روند هماهنگی رخ دهد نه واکنش ما بلکه واکنش همه نهادهای مرتبط بین‌المللی را به دنبال خواهد داشت و امیدواریم این کمک‌ها به دست مردم یمن برسد و کمک‌های دیگر کشورها نیز وارد یمن شود.

وی در این خصوص با اشاره به گفت‌وگوهای نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور یمن با مقامات ایرانی خاطرنشان کرد: راهکارهای سیاسی برای حل بحران‌های جاری در حال انجام است و اگر تغییری صورت نگیرد نماینده ویژه دبیرکل در امور یمن فردا وارد ایران می‌شود و با مقامات ایرانی گفت‌وگو خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: جمهوری اسلامی همواره اعلام کرده آماده ارائه هرگونه کمک در مسیر حل سیاسی بحران یمن است و از هیچ مساعدتی در این زمینه دریغ نمی‌کنیم و برای شکل‌گیری گفت‌وگوهای – یمنی – مساعدت خواهیم کردم.

وی درباره حضور ایران در مذاکرات ژنو برای حل بحران یمن نیز عنوان کرد: اینکه به طور مستقیم درگیر مذاکرات شویم، مطرح نیست. ما جزو اولین کشورهایی بودیم که راه‌حل سیاسی را برای یمن اعلام کردیم و نقش ما در این خصوص نظارتی و مساعدتی خواهد بود.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص هماهنگی‌های صورت گرفته با نهادهای سازمان ملل برای اعزام کشتی ایرانی به یمن و اینکه به نظر می‌رسد این نهادها قدرت اجرایی ندارند، عنوان کرد: ما با سازمان‌هایی که مرجع همه آنها سازمان ملل است برای برقراری مسیر امنی برای رساندن کمک‌ها به مردم یمن کار را دنبال می‌کنیم و متناسب با هماهنگی یا اعلامی که از سوی سازمان ملل می‌شود زمینه برای ارائه کمک‌ها فراهم می‌شود.

افخم ادامه داد:‌ منطقه بسیار حساس است، لذا کاملاً باید با هماهنگی نهاد بین‌المللی این کمک‌ها ارسال شود و این کار دنبال می‌شود و به محض فراهم شدن مسیر امن این کمک‌ها ارسال خواهد شد.

وی همچنین گفت: ارسال کمک‌های هوایی به جیبوتی دنبال می‌شود و هماهنگی‌های ما با سازمان ملل در همین زمینه است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به سفر امروز آموس معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه به تهران خاطرنشان کرد: ما همه اقدامات را صورت می‌دهیم تا کمک‌های جمهوری اسلامی در اسرع وقت به دست مردم یمن برسد. ما بسیار نگران اوضاع انسانی و فاجعه‌ای هستیم که در یمن رخ می‌دهد.

افخم ادامه داد: مسائل یمن بایستی به طور جدی از سوی نهادهای بین‌المللی دنبال و کمک‌ها هرچه زودتر به دست مردم یمن برسد و درحال گفت‌وگو با سازمان ملل درباره شرایط ارسال کمک‌ها هستیم.

وی گفت:‌ قرار است محموله‌ای از طریق هوایی به جیبوتی و بندری در عمان ارسال شود.

ادامه دارد…

همچنین می توانید ببنید:

همچنین ببینید

%d8%b1%d9%86%da%af-%d8%b3%d8%a7%d9%84-2017-1

رنگ سال 2017 یاسی و بنفش

رنگ سال 2017 یاسی و بنفش رنگ یاسی و بنفش رنگ سال 2017 اعلام شد ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به پرشین نایس امتیاز بدهید

با تشکر از حمایت شما